خرید از آمازون و خرید از eBay می‌تواند یکی از تجربه‌های عالی از خریدهای آنلاین باشد؛ این دو رقیب همیشگی که جزء اولین و بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی دنیا محسوب می‌شوند، همیشه در رقابت با هم و هر کدام دارای خدماتی متفاوت و متمایز از هم هستند. در این مطلب سعی داریم 3 تفاوت eBay و amazon را برای شما شرح دهیم تا برای خرید از این دو سایت معروف با آگاهی بیشتری عمل نمایید.

 

1- مدل‌های کسب و کار و قیمت گذاری

اولین تفاوت عمده eBay و amzon در مدل کاری آنهاست. همانطور که می‌دانید آمازون فروشگاهی است با صدها میلیون تنوع محصولات و فروشنده‌های مختلف؛ این فروشگاه محصولات فروشندگان را در انبارهای بزرگ خود در سراسر دنیا موجود دارد و کاربران اینترنتی برای خرید از آمازون کافی است به سایت آمازون مراجعه کنند، محصول خود را انتخاب نمایند، بلافاصله مبلغ سفارش را پرداخت نمایند و طی یک تا چند روز محصول خود را درب منزل تحویل بگیرند.

اما در مدل کسب و کاری سایت eBay جریان فروش کالا فرق می‌کند. eBay یک سایت مزایده‌ای برای فروش کالاهاست. به این صورت که فروشنده‌ای محصول خود را در سایت قرار می‌دهد، کاربرانی که نیاز به آن محصول دارند وارد صفحه محصول می‌شوند و قیمت پیشنهادی خود را برای آن اعلام می‌کنند، سپس طی چند روز این مزایده تمام شده و محصول به فردی که بالاترین قیمت پیشنهادی را داده است، فروخته می‌شود. این مدل کسب و کار مزایده‌ای با کسب و کار آمازون فرق می‌کند و خرید از آمازون بدون هیچ پیشنهاد قیمتی انجام خواهد شد. توجه داشته باشید که خرید از eBay برای برخی محصولات کاملاً شبیه خرید از آمازون است و کاربر می‌تواند با پرداخت یک قیمت ثابت محصول خود را دریافت نماید. اما سهم بیشتر وب‌سایت eBay برای فروش مزایده‌ای قرار داده شده است.

 

2- خدمات برای فروشندگان

تفاوت بعدی این دو سایت براساس خدماتی است که به فروشنده‌های خود ارائه می‌کنند. وب‌سایت eBay براساس عملکرد مزایده ای که دارد بر پایه فروشنده – مدار بودن، فعالیت می‌کند و درآمد فروشنده‌ها براساس لیست کالاهایشان محاسبه می‌شود. eBay برای فروشندگان خود شرایطی را فراهم می‌کند تا فروشندگان محصولات خود را در سایت eBay یا دیگر بخش‌های سایت‌های مزایده‌ای به خریداران معرفی کنند. شرکت eBay در راستای حمایت از فروشندگان علاوه بر هزینه ثبت کالا در سایت eBay، فقط 10 درصد از فروش هر کالا را از آنها دریافت می‌کند.

در مقابل، سایت آمازون بر پایه خریدار – مدار بودن،  فعالیت می‌کند؛ در آمازون فروشندگان لازم نیست مبلغی را برای عضویت یا ثبت محصول پرداخت نمایند، اما کارمزد آمازون برای فروش کلی کالا درصدی بین 6 تا 25 درصد است و مبلغ 99 سنت نیز به عنوان مالیات هر فروش از فروشنده دریافت می‌کند. همچنین آمازون ترجیح می‌دهد تمام محصولات را در انبارهای خود داشته باشد؛ بر خلاف eBay که فروشنده می‌تواند محصول را از انبار خود برای مشتری ارسال کند.

 

3- خدمات برای خریداران

یکی از تفاوت‌های مهم در این دو سایت ارائه خدمات به خریداران است؛ آمازون در این مورد بهتر و بیشتر عمل کرده است و خرید از آمازون را برای خریداران خود خوشایندتر کرده است. بهترین و قابل توجه‌ترین خدمات برای خریداران در سایت آمازون، خدمت آمازون پرایم (Amazon Prime) است که با دریافت حق عضویتی سالانه از کاربران به مبلغ 99 دلار، این اطمینان را به اعضا می‌دهد که هر محصولی را دو روزه و بدون هیچ هزینه اضافی به دست خریدار برساند.

همانطور که مشاهده کردید، سایت eBay و amazon دو شرکت بزرگ و پرطرفدار در دنیا هستند که هر کدام بر بستری جداگانه با خدماتی متفاوت به کاربران خود راه اندازی شده‌اند و هر ساله میلیون‌ها دلار درآمد را جابه‌جا می‌کنند. خرید از آمازون و خرید از eBay می‌تواند یک تجربه متفاوت برای همه کاربران اینترنتی باشد، توصیه می‌کنیم حداقل یکبار به این سایت‌ها سر بزنید و گوشه و کنار این سایت‌ها را مشاهده و بررسی کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.